---------------------- ---------------------

همه چیز در مورد گیاه ساپالمتو

گیاه ساپالمتو به انگلیسی (Saw palmetto) یا نخل بادبزنی درختچه ی کوچکی است که از میوه های رسیده ی آن برای تولبد دارو استفاده میشود.از این گیاه معمولا برای کاستن علایم بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرتروفی پروستات) استفاده میشود.اما برخی شواهد علمی نیز نشان داده که ممکن است این گیاه تاثیری بر روی بیماری نداشته باشد.سوپالمتو همچنین برای درمان عوارض جراحی پروستات و برای درمان برخی از انواع پروستات مانند التهاب پروستات مزمن و دردهای لگنی که بر اثر عفونت ایجاد نشده باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

ساپالمتو چگونه عمل میکند؟

این گیاه اندازه ی کلی پروستات را تغییر نمیدهد اما به نظر میرسد با کاستن از حجم لایه های داخلی میزان فشار را بر لوله های ادرای کم میکند.این گیاه همچنین توانایی این را دارد که نگذارد هورمون تستسترون به دهیدروتستوسترون (DHT ) تبدیل شود .تصور کلی وجود دارد که برخی از انواع ریزش مو در آقایان بوسیله افزایش حساسیت فولیکول های مو به دهیدرئ تستسترون ایجاد می شود. کاهش سطح DHT ممکن است به جلوگیری از این نوع ریزش مو کمک کند.

کاربردهای دیگر گیاه سوپالمتو

جراحی پروستات
تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۳۲۰ میلی گرم پالمتو ساوپالمتو در روز به مدت ۲ ماه قبل از عمل جراحی پروستات می تواند باعث کاستن زمان صرف شده در جراحی، کاهش خونریزی، جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات حین جراحی و کم کردن زمان بستری بیمار در بیمارستان شود.با این حال، یک تحقیق کوچک نشان داد که مصرف ۱۶۰ میلی گرم از گیاه در روز به مدت ۵ هفته قبل از جراحی، خطر ابتلا به مشکلات در طول عمل جراحی را کاهش نمی دهد.
بزرگ شدن پروستات

تحقیقات متناقضی درمورد اثربخشی این دارو بر روی علائم بزرگی پروستات وجود دارد.بعضی از تحقیقات نشان داده که ساوپالمتو میتواند از بی اختیاری ادرار یا ادرار دردناک در مردان جلوگیری کند.تحقیقات معتبری نیز وجود دارد که نشان میدهد ساوپالمتو اثر چندانی بر این علائم ندارد. همچنین به نظر می رسد که این گیاه به سرعت عمل نمی کند و یا اثرات آلفا بلاکرها که در درمان پروستات خوشخیم استفاده میشود را بهبود میبخشد.

الگوی طاسی در زنان و مردان
تاثیر گیاه بر الگوی طاسی در بین زنان و مردان متفاوت است.بعضی تحقیقات نشان میدهد مصرف ساپالمتو و بتاسیتوسترول به صورت خوراکی باعث افزایش و کیفیت مو در مردانی میشود که الگوی طاسی مردانه دارند .با این حال مصرف ساپالمتو نمیتواند به خوبی داروی فیناستراید در بهبود رشد و کیفیت موی مردان موثر باشد.تحقیقات نشان میدهد مالیدن ساوپالمتو روی پوست سر میتواند باعث افزایش تراکم موها در مردان و زنان بالغ شود.هرچند برای تایید این نتایج تحقیقاتی با کیفیت بالاتر مورد نیاز است.

مثانه نامنظم (مثانه هیپوتونیک)
مثانه ی نامنظم که به آن مثانه عصبی شل هم گفته میشود وضعیتی است که در آن مثانه میتواند حجم غیرعادی ادرار را در خود نگه دارد اما هنگام دفع ادرار کامل خالی نمیشود.تحقیقت نشان میدهد که مصرف ۹۰ الی ۱۲۰ قطره ترکیبی اکیناسه(سرخارگل) و گیاه ساپالمتو باعث بهبود مضعیت مثانه شود و خروج ادرار از مثانه در زنان را بهبود بخشد.

سرطان پروستات
شواهدی که نشان دهد این گیاه باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات میشود دیده نشده است.

تورم پروستات و سندرم درد مزمن لگن
تحقیقات اولیه نشان میدهد که گیاه ساپالمتو میتواند علائم تورم پروستات در مردان را که بر اثر عوامل غیر عفونی باشد بهبود بخشد.تحقیقات دیگر نیز نشان داده که مصرف ساپالمتو همراه با داروی پرولیفلوکساسین باعث کاهش درد و علائم ادرار عفونی در مردانی که دچار تورم پروستات هستند میشود.با این حال به نظر نمیرسد که این ترکیب قادر به درمان کامل عفونت و عملکرد دستگاه جنسی باشد.به نظر میرسد که اروی فیناستراید در درمان تورم پروستات غیر عفونی و درد مزمن لگن بهتر از گیاه ساپالمتو عمل میکند.

برخی تحقیقات درباره ی ترکیب این گیاه با عناصر دیگر نیز صورت گرفته است.تحقیقات اولیه نشان میدهد که ترکیب ساپالمتو با سلنیوم و لیکوپن میتواند علائم تورم پروستات و سندرم درد مزمن لگنی را بهبود بخشد.اما به نظر میرسد ساپالمتو به تنهایی در این مورد اثر بخشی چندانی ندارد.تحقیقات دیگر نیز نشان می دهد که استفاده از برخی ترکیبات گیاهی حاوی ساپالمتو و دیگر مواد تشکیل دهنده می تواند باعث افزایش اثرات sparfloxacin یا prulifloxacin در درمان علائم تورم پروستات ناشی از عفونت شود.با این حال، روشن نیست که آیا اثرات این ترکیب به علت گیاه ساپالمتو است و یا سایر مواد تشکیل دهنده این اثرات را در درمان بیماری دارند.

همچنین گیاه ساپالمتو در بهبود برخی بیماری ها نیز موثر است که اثبات آنها به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.این بیماری ها عبارتند از:
سرما خوردگی و سرفه
افزایش سایز سینه
سردرد میگرنی
کاهش خونریزی پس از عمل جراحی پروستات
گلو درد
آسم
برونشیت مزمن

اثرات جانبی استفاده از ساپالمتو
استفاده از این گیاه برای اکثر افرادی که تا سه سال آن را به صورت خوراکی مصرف میکنند اثرات جانبی چندانی ندارد و معمولا اثرات جانبی خفیف است.سرگیجه و سردرد، تهع و استفراغ، اسهال و یبوست از جمله اثرات جانبی استفاده از این گیاه است.برخی گزارش داده اند که ساوپالمتو باعث ناتوانی جنسی میشود اما به نظر نمیرسد این گیاه چنین اثری داشته باشد برعکس قرصهای ضد بارداری.
نگرانی هایی وجود دارد که این گیاه باعث ایجاد مشکلات کبدی یا پانکراس در برخی از افراد میشود. دو گزارش در مورد آسیب کبدی و یک گزارش از آسیب لوزالمعده در افرادی که سالم بوده اند وجود دارد. هرچند، اطلاعات کافی وجود ندارد که این گیاه مسبب اصلی این بیماری ها باشد.

در تزریق رکتومی اگر برای یکماه استفاده شود اثرات جانبی مهمی ندارد اما اثرات جانبی برای اینگونه مصرف برای مدت طولانی تر نامعلوم است.

موارد احتیاط در مصرف ساپالمتو
باردهی و شیردهی:مصرف خوراکی ساپالمتو در دوران بارداری و شیردهی ممکن است باعث برهم زدن تنظیم هورمونی بدن شود و خطرناک است.در دوران بارداری و شیردهی به هیچ عنوان نباید مصرف شود.

جراحی: ساپالمتو ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد و باعث خونریزی بیش از حد در طول و بعد از جراحی شود. حداقل ۲ هفته قبل از عمل جراحی مصرف آن را متوقف نمایید.

اختلالات دارویی

کاهش اثر داروهای ضد بارداری با مصرف ساپالمتو

برخی از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. ساپالمتو ممکن است اثرات استروژن را در بدن کاهش دهد.مصرف ساپالمتو همراه با قرصهای کنترل تولد می تواند اثربخشی قرصهای جلوگیری از بارداری را کاهش دهد.

قرص استروژن
به نظر میرسد که با مصرف ساپالمتو مقدار استروژن بدن کاهش می یابد.همچنین مصرف این گیاه با قرص های استروژن ممکن است اثر بخشی قرص های استروژن را نیز کاهش دهد.

داروهای ضد انعقاد خون(رقیق کننده ی خون)

ساپالمتو میتواند سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد و مصرف آن با داروهای رقیق کننده ی خون مانند پلاویکس،آسپرین و …باعث افزایش اثر گذاری این داروها شده و احتمال کبود شدن و خونریزی را افزایش میدهد.

مقدار مصرف:
دوز مصرفی این دارو برای پیش از جراحی پروستات در تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته و اینگونه اعلام شده است:
۳۲۰ میلی گرم عصاره ساپالمتو در روز به مدت ۲ ماه قبل از جراحی به صورت خوراکی.

منبع:webmd.com
ترجمه شده توسط تیم مجله ی اینترنتی قو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “همه چیز در مورد گیاه ساپالمتو”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *