---------------------- ---------------------

واکسن آنفولانزا خوب یا بد

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا (CDC) واکسن آنفولانزا را برای تمام افراد بالای شش ماه توصیه میکند.این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا در دوره های یک ساله میباشد.در حال حاضر واکسنیناسیون آنفولانزا از طریق اسپری بینی از جانب (CDC ) توصیه نمیشود. در نتیجه این مقاله تنها درباره واکسن آنفولانزا که از طریق سرنگ داخل عضله تزریق می شود میباشد.

آنفولانزا چیست؟
این بیماری یک بیماری تنفسی و قابل سرایت است ، آنفولانزا میتواند خفیف یا آنقدر شدید باشد که باعث بستری بیمار در بیمارستان و در مواردی حتی باعث مرگ وی گردد.همین موضوع باعث شده تا تبلیغاتی که در داروخانه ها برای واکسن این بیماری انجام میشود برای افراد جذابیت داشته باشد.

در حال حاضر تزریق سالاته ی واکسن آنفولانزا که تحت پوشش بیمه ها قرار گرفته(در ایران برخی از بیمه ها) و تزریق سریع و آسان دارد بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری است.اما نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی این واکسن در بسیاری از مردم وجود دارد.باور اشتباهی در بین مردم وجود دارد که واکسن آنفولانزا باعث ایجاد این بیماری میگردد اما اینگونه نیست.

روشهای ساخت واکسن آنفولانزا

در حال حاضر واکسن آنفلوانزای داخل عضلانی را به دو روش می سازند:

+ با استفاده از ویروس های غیرفعال شده یا کشته شده اند که در نتیجه عفونی نیستند

+ واکسن نوترکیب که ویروس آنفولانزا در آن وجود ندارد

عوارض واکسن آنفولانزا
هرچند تزریق واکسن نمیتواند فرد را دچار بیماری کند اما با عوارض جانبی همراه خواهد بود،برخی از این عوارض جزئی عبارتند از:

+ محل تزریق ممکن از متورم شود و با درد و قرمزی همراه باشد.
+ سردرد
+ خستگی
+ تب با درجه کم
+ دردهای عضلانی
+ حالت تهوع
+ بی حالی و ضعف

عوارض واکسن آنفولانزا در سنین مختلف
شایع ترین عوارض واکسن آنفولانزا از جانب موسسه vaccine Fluarix Quadrivalent برای گروه های سنی گوناگون اینطور اعلام شده:

+ در کودکان ۳ تا ۵ سال، شایع ترین عوارض جانبی شامل خواب آلودگی (۱۷٪)، تحریک پذیری (۱۷٪) و از دست دادن اشتها (۱۶٪)
+ در کودکان ۶ تا ۱۷ سال، شایع ترین عوارض جانبی شامل خستگی (۲۰٪)، درد عضلانی (۱۸٪)، سردرد (۱۶٪) و آرترالژی (درد مفصلی) (۱۰٪)
+ در بزرگسالان، شایع ترین عوارض جانبی شامل درد در محل تزریق (۳۶٪)، درد عضلانی (۱۶٪)، سردرد (۱۶٪) و خستگی (۱۶٪)
+ در افراد ۶۵ ساله و بالاتر شایع ترین عوارض جانبی شامل درد در محل تزریق (۳۶٪)، درد عضلانی (۲۱٪)،بی قراری (۱۸٪)، سردرد (۱۷٪)
شایان ذکر است در افراد بالای ۶۵ سال نوعی خاص از واکسن آنفولانزا به نام ( The Fluzone High-Dose ) تزریق میشود.

نکته ی قابل توجه این است که این عوارض به میزان خفیف و نهایتا برای ۱ تا ۲ روز باقی می ماند و در صورتی که بیش از ۳ روز ادامه داشته باشد، باید با پزشک مشورت شود.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا (CDC) اعلام میکن دهیچ مشکل جدی ای برای اکثر بیماران بعد از تزریق واکسن آنفولانزا رخ نمیدهد.اما در مواردی نادر ممکن است این واکسن مشکلات جدی برای دریافت کننده ایجاد کند.

عوارض شدید و نادر واکسن آنفولانزا

علائم آلرژیک(حساسیت) شدید
به احتمال زیاد این علایم و نشانه ها در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از دریافت واکسن آنفولانزا نمایان میشوند. CDC توصیه می کند اگر بیمار پس از دریافت واکسن هر یک از علائم :کهیر، دشواری تنفس، تورم در اطراف چشم و لب، ضربان قلب تند، سرگیجه و تب بالا را داشت فورا به مراکز مراقبت های پزشکی مراجعه نماید.
داروسازانی که واکسن را در داروخانه تزریق میکنند برای هر واکسن یک کیت(تجهیزات) اورژانسی دارند و برای اینکه از خوب بودن حال بیمار مطمئن شوند توصیه میکنند تا ۱۵دقیقه بعد از تزریق در محل داروخانه بماند.

واکنش به علت حساسیت به تخم مرغ
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا برای افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند توصیه میکنند بعد از دریافت واکسن ۳۰ دقیقه در محل بمانند. طبق توصیه های این مرکز تمام افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند با هر شدتی میتوانند این واکسنن را دریافت نمایند.افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند باید این واکسن را در یک بیمارستان یا مراکز پزشکی (مانند مطب پزشکان) زیر نظر شخصی که قادر به تشخیص و کنترل بیماری های شدید آلرژیک باشد، به صورت سرپایی یا بستری دریافت نمایند.

واکسن آنفولانزا و سندرم گیلن باره (Guillain-Barré syndrome)
سندرم گیلن باره یک اختلال است که در آن سیستم ایمنی بدن فرد باعث آسیب به سلول های عصبی می شود و منجر به ضعف عضلانی و گاهی فلج شدن می شود .طبق نظر CDC، برخی مطالعات خطر ابتلا به سندرم گیلن باره را پس از دریافت واکسن آنفلوانزا کمتر از ۱ یا ۲ مورد در هر یک میلیون نفر واکسینه شده، تخمین زده اند.به ندرت یک بیمار دچارسندرم گیلن باره میشود.شایان ذکر است که ابتلا به سندرم گیلن باره پس از بیماری آنفولانزا نسبت به پس از دریافت واکسن آنفلوانزا شایع تر است.مطالعاتی نیز انجام شده مبنی بر اینکه هیچ رابطه ای بین دریافت واکسن آنفلوانزا و ابتلا به سندرم گیلن باره وجود ندارد.

واکسن آنفولانزا ایمن است
صدها میلیون نفر در ایالات متحده بیش از ۵۰ سال بدون پیش آمدن مشکلی و با ایمنی بالا تحت واکسیناسیون آنفولانزا قرار گرفته اند و تحقیقات بسیاری از ایمن بودن این واکسن حمایت می کند. هر ساله ایمنی واکسن آنفولانزا توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا (CDC) و اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) تحت نظارت قرار میگیرد.در نتیجه میتوان این واکسن را یک واکسن ایمن با کمترین عوارض جانبی عمومی دانست.

منابع:
پیام سلامت
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا (CDC)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “واکسن آنفولانزا خوب یا بد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *