----------------------

ورزش مچ پای آسیب دیده

مچ پاها تمام وزن بدن را تحمل می‌کنند.مچ پا به وسیله‌ی رباط ها (لیگامان ها) نگهداری می‌شوند و ممکن است به علت کشیدگی از سمت خارجی یا جانبی آسیب ببیند.در این حالت احتمال درگیر شدن چند رباط مچ پا وجود دارد.درد، تورم و احتمالا خونمردگی از علائم این ضایعه است.پیچ خوردن یا کشیدگی مچ پا یکی از آسیب های شایع این مفصل است.

وقتی که رباط های مفصل در معرض کشش در جهت نامناسب و یا بیشتر از حد طبیعی قرار گیرند، باعث آسیب دیدگی در این قسمت بدن میشود.بسته به مقدار کشش آسیب دیدگی میتواند بسیار جزئی باشد و یا اینکه پارگی کامل در رباط ها ایجاد گردد.

سقوط ، زمین خوردن و ضربه ای پرقدرت که مچ پا را از وضعیت طبیعی‌اش خارج می‌کند میتوانند از عواملی باشد که باعث ایجاد آسیب در ناحیه ی مچ پا میشوند.فعالیت هایی مانند دویدن، پریدن یا پیاده‌روی نیز از جمله ورزشهایی هستند که سهم قابل توجه ای در آسیب رساندن به مچ پا دارند.

علائم پیچ‌خوردگی مچ پا:
درد
احساس در در هنگام لمس ناحیه آسیب دیده
تورم
کبودی یا خونمردگی
ناتوانی در راه رفتن و ایستادن
خشکی مفاصل

کمک های اولیه در هنگام آسیب به مچ پا

برای کاهش التهاب اولین کار کمپرس با یخ (گذاشتن کیسه یخ) و بالا بردن پا میباشد.هرچه زودتر این کار صورت گیرد موثر تر خواهد بود.استراحت نیز نقش مهمی در بهبود ناحیه ی آسیب دیده خواهد داشت.
ورزش برای کشش یا پیچ خوردگی مچ پا
ورزش‌های زیر هر بار ۱۰ مرتبه و سه تا چهار بار در روز تکرار شود.در صورتی که این ورزش ها که متناسب با میزان تحمل درد توصیه میشود، رعایت گردند، پس از مدتی شاهد بهبود علائم آسیب در مچ پا خواهید بود.

۱- در حالت نشسته‌ زانو‌ها و پا‌ها را صاف قرار داده و پاهای خود را از قسمت مچ به بالا و پایین حرکت دهید.

ورزش برای مچ پای آسیب دیده

۲- در حالت نشسته‌ زانو‌ها و پا‌ها را صاف و مستقیم قرار داده ، حوله‌ای دور پای آسیب دیده بیاندازید و توسط آن پا را به سمت بدنتان بکشید.

ورزش برای مچ پای آسیب دیده

۳- روی هر دو پا بایستید. با قدرت بدن بر روی پنجه پا‌ها بیایید، و سپس به آرامی پاشنه‌های پا‌هایتان را پایین بیاورید.

ورزش برای مچ پای پیچ خورده

۴- بر روی پای آسیب دیده بایستید و در این حالت سعی کنید تعادل خود را به مدت یک دقیقه حفظ کنید.میتوانید به یک صندلی تکیه کنید.

ورزش برای مچ پای پیچ خورده

 

برگرفته از:
باشگاه خبرنگاران جوان و سایت سیمرغ

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ورزش مچ پای آسیب دیده”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *