---------------------- ---------------------- ---------------------

ویپ چیست و چگونه کار میکند

ویپ با نام های مختلفی عرضه میشود،قلیان یا سیگار الکترونیکی و یا قلیان جیبی اسم های متداولی است که روی این دستگاه میگذارند.

این روز ها شاهد تبلیغات در زمینه های سیگار های الکترونیک و قلیان های الکترونیک جیبی هستیم که در تبلیغات آنها قید می شود بدون بو، بدون سیاهی دندان و خیلی چیزهای دیگر برای جذب مشتری که شاید یک پک سیگار الکترونیکی برابر ۲۰ نخ سیگار معمولی می شود و همچنین قلیان ها که خیلی از جوانان این روز ها معتاد قلیان شده اند و با آمدن قلیان جیبی کارشان راحت شده است و همه جا قلیانشان را همراهشان دارند که در ادامه تحقیقات جامعی را از ضررهای قلیان و سیگار های الکرونیک را برای شما کاربران عزیز گرداوری کرده ایم . در ادامه با ما همراه باشید

دستگاه ویپ vape (سیگار الکترونیکی) چیست؟
استعمال دخانیات ممنوع! در این مکان سیگار نکشید! جملاتی کلیشه‌ای ، بی‌خاصیت و بدون تأثیر که ظاهراً ارزش خود را در جامعه ما ازدست ‌داده‌اند. این جملات با خط ریز و درشت ، رنگی و سیاه ‌وسفید و در اندازه‌های مختلف تقریباً در همه مؤسسات و مکان‌های عمومی به چشم می‌خورند ولی کمتر کسی از افراد سیگاری به آن توجه دارد.

Vaporizer یا تبخیرکننده‌ها از سال ۱۹۶۰ میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفتند البته با توجه به ‌اندازه‌ی بزرگ آن‌ها کمتر به آنها توجه میشد. هان لیک (Han Lik) داروساز چینی به‌عنوان نخستین مبدع Vaporizerهای مدرن یا e-cigarettes ها شناخته می‌شود. فوت پدرش براثر سرطان الهام‌بخش او در این ابداع بوده است. این دستگاه سپس Ruyan نام گرفت و در اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰ به ایالت متحده راه یافت. Vaping- کلمه‌ی رایجی که برای مورد خطاب قرار دادن یک vaporizer مورداستفاده قرار می‌گیرد .در حقیقت به‌سادگی گرما را به مایعی اعمال می‌کند که بخار تولید مینماید. در حال حاضر محدوده‌ی متنوعی از این دستگاه‌ها در ایران و جهان با قیمتهای مختلف موجود است.

سیگار کشیدن در حال تبدیل‌ شدن به یک مشکل در سبک زندگی است و به سمت ایجاد مشکلات اساسی سلامت در حال پیشرفت است. انجمن سلامت جهانی (WHO) اعلام کرده است که تقریباً ۶ میلیون نفر در هرسال براثر سیگار کشیدن می‌میرند و تقریباً نیم میلیون نفر غیر سیگاری هم به علت دود سیگار تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

عکس دستگاه ویپ یا سیگار الکترونیکی

این فناوری چطور کار می‌کند؟
این فناوری بسیار ساده و متشکل از یک منبع برق، مقداری سیم ‌پیچ که گرما تولید کرده و مایع را به بخار تبدیل می‌کنند و یک چراغ LED می‌باشد. این دستگاه‌های دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و حتی برخی از آن‌ها تحت عنوان cloud chasers لایه‌های بزرگ دود را ایجاد می‌کنند که البته قیمت آنها بالاتر است.

در چند سال اخیر vape ها به‌شدت پرطرفدار شده‌اند و استفاده از این دستگاه‌های در میان مردم رواج پیداکرده است. این دستگاه‌ها در رنگ‌ها و با ویژگی‌های متنوع به فروش می‌رسد. ولی شاید این سؤال برای شما نیز پیش‌آمده باشد که مایع تبخیر شدنی درون این دستگاه دقیقاً چیست؟ ترکیبی از یک باتری، یک دستگاه بخار ساز، پروپیلن گلیکول، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و نیکوتین که قلب vaping ها هستند. انواع این محصولات حتی می‌توانند برای ترک مواد مخدر نیز مورداستفاده قرار بگیرند.

و اما آیا ویپ ها ضرر دارند؟
مطالعه محققان دانشگاه جان هاپکینز در مریلند، دانشگاه علوم پزشکی تنسی و موسسه ملی بهداشت آمریکا نشان می‌دهد که سیگار الکترونیکی سبب عفونت ریه می‌شود.

به گزارش مجله قو به نقل از گاردین، مطالعه روی نمونه‌های حیوانی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی، باعث آسیب ریه و منجر به عفونت می‌شود.

بخار e-cigarettes حاوی رادیکال‌های آزاد (اتم‌ها و مولکول‌هایی که برای سلول‌ها سمی هستند) است و به ریه آسیب می‌زند.

سطح ماکروفاژهای ریه افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند، بیشتر از حد نرمال است. ماکروفاژ یک نوع از سلول‌های سفید خون است که سلول‌های آسیب‌دیده و مرده را حذف می‌کند.

مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد که این عارضه در صورت بروز آنفلوآنزا و ذات‌الریه جدی‌تر خواهد شد.

بعضی از افراد سیگار الکترونیکی را جایگزین سالمی برای سیگار می‌دانند؛ در حالیکه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و انجمن تنفس اروپا، به هیچ عنوان این ادعا را قبول ندارند و سیگار الکترونیکی را جایگزین مطمئن سیگار نمی‌دانند.

تحقیقات نشان می‌دهد که میزان رادیکال‌های آزاد سیگار الکترونیکی، فقط یک درصد کمتر از دود سیگار معمولی است. تحقیقات انجام شده در مورد موش‌هایی که در معرض e-cigarettes قرار دارند نشان می‌دهد:

۱- تعداد ماکروفازهای ریه در این موش‌ها بیشتر است.

۲- سطح استرس اکسیداتیو ( آسیب وارد شده به دلیل رادیکال‌های آزاد) در این موش‌ها بیشتر است.

۳- در صورت ابتلا به عفونت پنومونی استرپتوکوکی، باکتری‌های ریه افزایش می‌یابد.

۴- در صورت بروز آنفلوآنزا، شاخص بیماری شدیدتر و احتمال مرگ بیشتر است.

روغن های مخصوص ویپ با طعم میوه

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش خواستار تصویب قوانین جدی‌تر و ممنوعیت‌های بیشتری در مورد استعمال سیگار الکترونیکی به ویژه در محیط‌های بسته و فروش آن به کودکان و نوجوانان شد.

این سازمان گزینه‌های قانونی مختلفی از جمله ممنوعیت نصب دستگاه‌های فروش خودکار سیگار در اماکن عمومی، توقف فروش تنباکوی شیرین و طعم‌دار و همچنین ممنوعیت تبلیغات در خصوص منافع استفاده از سیگارهای الکترونیکی (از جمله کاربرد آن در ترک سیگار) را پیشنهاد کرد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دود حاصل از سیگارهای الکترونیکی صرفاً بخار آب نیست، بلکه حاوی نیکوتین و ذرات معلقی است که انتشار آن در محیط‌های بسته می‌تواند به سلامت افراد دیگر آسیب وارد کند.

سالمندان، زنان باردار، کودکان و نوجوانان، آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگارهای الکترونیکی هستند. به ویژه اینکه تعداد نوجوانان سیگاری در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به دو برابر افزایش یافته است.

سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است که استعمال دخانیات را شبیه‌سازی می‌کند. این وسیله که ظاهری شبیه به سیگار دارد، به واسطه تولید بخاراتی که بو و طعم شبیه به سیگار دارند، حس کشیدن سیگار را به مصرف‌کننده القا می‌کند. در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی درباره مصرف سیگار الکترونیکی وجود دارد و با افزایش ارزش بازار آن تا مرز ۳ میلیارد دلار، بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید سیگار، به سرمایه‌گذاری در این حوزه پرداخته‌اند.

سازمان بهداشت جهانی از ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی به بررسی مدارک و شواهد موجود در رابطه با مضرات و پیامدهای استفاده از سیگار الکترونیکی پرداخته است.

طبق گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا، نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی برای کودکان بسیار مضر و خطرناک است و باعث مسمومیت آنان می‌شود.

طبق آخرین گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا CDC، پنجاه و یک درصد از تماس‌های تلفنی مراکز کنترل مسمومیت در ایالت‌های مختلف آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۰ تا فوریه ۲۰۱۴، بدلیل مسمومیت کودکان زیر پنج سالی بوده است که در معرض دود سیگار الکترونیکی قرار گرفته‌اند.

مدیر (CDC) در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته است که استفاده از این محصول در سراسر دنیا رو به افزایش است و متاسفانه این محصولات با رایحه شکلات و میوه‌های مختلف عرضه می‌شوند که برای کودکان جذاب است.

در ادامه این بیانات آمده است که بدن کودکان در برابر سیگار الکترونیکی هیچ مصونیتی ندارد و باعث مسمومیت می‌شود.

نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی از طریق چشم و پوست کودکان جذب می‌شود و عوارض جانبی مانند استفراغ، احساس گرگرفتگی، حالت تهوع، بیش فعالی، سرگیجه، تپش قلب و سوزش چشم در این کودکان مشاهده شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که سیگار الکترونیکی هرگز به ترک سیگار کمک نمی‌کند و باور اینکه e-cigarette باعث کاهش تمایل مغز به سیگار می‌شود کاملاً غلط است.

پیشتر گزارش‌های متعددی در مورد آثار سوء این سیگار در مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا منتشر شده بود. سیگار الکترونیکی برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی ساخته شد. نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

منبع : تابناک – ایرنا – ویپ ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ویپ چیست و چگونه کار میکند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *