----------------------

پوست مصنوعی حساس به دما و فشار ساخته شد

اختراع پوست مصنوعی حساس به دما و فشار میتواند راه را برای پیشرفت و ارائه ی اعضای مصنوعی پیشرفته‌ برای بیمارانی که دچار قطع عضو شده اند هموار کند.
به گزارش مجله ی قو و به نقل از تک‌تایمز :افرادی که قطع عضو شده اند و از اندام مصنوعی استفاده میکنند نیروی به کار گرفته در اندام مصنوعی خود را احساس نمیکنند.اما احتمال دارد یک پوست الکترونیکی قابل انعطاف، خود ترمیم و کاملا قابل بازیافت که توسط دانشمندان (دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder / ابداع شده است، باعث تغییر شرایط شود و قابلیت احساس دما و فشار در اندام‌های مصنوعی‌ بیماران قطع عضو فراهم گردد.

پژوهشگران آمریکایی یک نوع پوست الکترونیکی ابداع کرده‌اند که توانایی حس فشار و دما را برای اعضای مصنوعی بدن فراهم میکند.پوست الکترونیکی که ماده ای نازک و نیمه‌شفاف است توانایی شبیه سازی برخی ویژگی‌های عملکردی و مکانیکی پوست واقعی انسان را داراست.

این پوست، دارای حسگرهایی برای سنجش فشار، دما، جریان هوا و رطوبت است که میتواند باعث تولید اعضای مصنوعی بهتری شود.این ابداع جدید توانایی احساس فشار را دارد و همین فاکتور عامل تعیین‌ کننده در پیشرفت و بهبود اعضای مصنوعی است. اگر پوست الکترونیکی اطراف یک دست مصنوعی را بپوشاند، اندام مصنوعی را قادر خواهد ساخت که هنگام نگه داشتن یک فنجان یا لیوان، فشار را حس کنند. دانستن مقدار فشاری که دست مصنوعی برای نگه داشتن فنجان استفاده میکند، ممکن است به بیمار در جلوگیری از شکستن ناگهانی لیوان کمک کند.

وی ژانگ (Wei Zhang) از دانشگاه کلرادو گفت: اگر به کارایی این پوست فکر می‌کنید، پوست واقعی می‌تواند به افراد در پیشگیری از سوختن و صدمه دیدن کمک کند.وی ادامه داد: پوست الکترونیکی می‌تواند اساسا عملکردهای پیشگیری کننده را تقلید کند. این موضوع، بخش بزرگی از پوست الکترونیکی است.

خود ترمیمی ویژگی مهم پوست الکترونیکی
پوست الکترونیکی در زمینه رباتیک نیز کاربردهای بالقوه‌ای دارد.توانایی این را دارد تا با به کار گرفتن گرما و فشار متوسط و بدون نیاز به فشار بیشتر، به سادگی خود را با سطوحی مانند دست انسان یا بازوی ربات وفق دهد و از دیگر ویژگیهای آن امکان خود ترمیمی است.پوست الکترونیکی را در صورت صدمه دیدن (شکسته یا بریده شدن) در یک محلول بازیابنده فرو میبرند , پوست الکترونیکی ترمیم شده و ویژگیهای اصلی خود را دوباره بدست می آورد.

پژوهشگران در بررسی خود که در مجله Science Advances به چاپ رسید، نوشتند: ویژگی‌های این پوست الکترونیکی، یک فناوری اقتصادی و سازگار با محیط زیست را به ارمغان می‌آورد که می‌تواند کاربردهای زیادی در اعضای مصنوعی(پروتزها)، رباتیک، مراقبت‌های بهداشتی و تعامل انسان و رایانه داشته باشد.

برگرفته از ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پوست مصنوعی حساس به دما و فشار ساخته شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *