---------------------- ---------------------

چند عادت بد که باعث چاقی میشود

در این مطلب چند عادت ساده را با هم مرور میکنیم که اگر اینها را از سبک زندگی خود حذف نمایید حتما تناسب اندام بهتری خواهید داشت.

بسیاری از ورزشها ها ما را به بن بست میرساند، یک فرد معمولی هر سال، نیم تا یک کیلوگرم وزن اضافه می‌کند. هر چند این عدد ممکن است کوچک به نظر برسد، ولی می‌تواند چیزی معادل چهار و نیم تا ۹ کیلوگرم در یک دهه‌ زندگی باشد. داشتن تغذیه‌ سالم و ورزش منظم می‌تواند از این افزایش وزن جلوگیری نماید، اما در این بین عادت های ساده ای وجود دارد که می تواند به راحتی شما را چاق کند.

تند غذا خوردن
متاسفانه سریع غذا خوردن می‌تواند باعث افزایش چربی‌های بدن شود. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که غذای خود را تند می‌خورند بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. علتش هم این است که بدن برای این که به مغزتان پیام سیری را ارسال کند زمان نیاز دارد.

به اندازه‌ کافی آب نمی‌نوشید
ننوشیدن آب کافی می‌تواند شما را تشنه کند و جالب است بدانید بدن ممکن است به اشتباه، تشنگی را به عنوان علامتی از گرسنگی تلقی کند. در مطالعه‌ای دانشمندان دریافتند افرادی که قبل از صبحانه، دو فنجان آب می‌نوشند، نسبت به آن هایی که آب نمی‌نوشند، ۲۲ درصد کالری ِ کمتری می‌خورند.

نوشیدنی زیاد می‌خورید
نوشیدن آب میوه‌ها و نوشابه‌های گازدار می‌تواند چاق‌تان کند. مغز شما، دریافت کالری از طریق نوشیدن را مانند دریافت کالری از طریق خوردن، ثبت نمی‌کند، یعنی احتمال این که بخواهید بعد از نوشیدن، غذای بیشتری بخورید زیاد است.

فیبر کافی نمی‌خورید
کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند شما را چاق کند. چون فیبر کمک می‌کند اشتهای‌تان را کنترل کنید و بیشتر سیر بمانید. مطالعه‌ای نشان داده خوردن ۱۴ گرم فیبر بیشتر در روز می‌تواند دریافت کالری را تا ۱۰ درصد کاهش بدهد.به گزارش مجله قو، شما می‌توانید با خوردن سبزیجات و حبوبات بیشتر، دریافت فیبرتان را افزایش بدهید.

زیاد قهوه با خامه و… می‌نوشید
بیشتر از ۶۰ درصد آمریکایی‌ها هر روز قهوه می‌نوشند. این نوشیدنی محبوب فقط انرژی‌زا نیست، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی مفید نیز هست، اما تحقیقات نشان داده بیش از دو سوم افراد به قهوه‌شان، خامه و شیر و دیگر افزودنی‌ها را اضافه می‌کنند که می‌تواند این نوشیدنی را غیر مفید کند. یعنی عادت شما به نوشیدن قهوه می‌تواند چاق‌تان کند.

خیلی اجتماعی هستید
داشتن زندگی اجتماعی برای حفظ شادابی و تعادل بین کار و زندگی مهم است، اما زیادی اجتماعی بودن هم می‌تواند چاق‌تان کند. دورهمی‌ها و اجتماعات معمولا شامل غذا‌ها و خوراکی‌ها نیز می‌شوند که به راحتی می‌توانند کالری‌های اضافی را ناخواسته وارد بدن‌تان کنند.تحقیقات نشان می‌دهد ما معمولا مانند کسانی که با آن‌ها هستیم غذا می‌خوریم؛ اگر دوستان شما زیاد می‌خورند و غذاهای ناسالم را معمولا ترجیح می‌دهد پس احتمال این که شما هم از آن‌ها تقلید کنید و زیاد بخورید بیشتر است.

زیاد می‌نشینید
امروزه یک فرد بزرگ سال معمولی، ۹ تا ۱۱ ساعت در روز می‌نشیند! شاید به نظرتان بی‌ضرر باشد، اما مطالعات نشان داده افرادی که بیشتر می‌نشینند، احتمال این که دچار اضافه وزن شوند خیلی بیشتر است. طبق آمار، افرادی که از همه بیشتر می‌نشینند، تمایلی به جبران زمان‌های طولانی نشسن با ورزش و تحرک ندارند.

برای آرام کردن خود وقت ندارید
متاسفانه وقت نداشتن برای آرام سازی می‌تواند موجب احساس استرس مداوم و افزایش چربی بدن شود.

مقابل تلویزیون غذا می‌خورید
بسیاری از ما عادت داریم هنگام تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه و یا گشت زنی در اینترنت غذا بخوریم، اما واقعیت این است که بدون تمرکز غذا خوردن می‌تواند سبب پُرخوری شود.

منبع:بهداشت نیوز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چند عادت بد که باعث چاقی میشود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *