---------------------- ---------------------

چه صداهایی برای انسان آزاردهنده است

آلودگی صوتی در همه جای جهان وجود دارد.با پیشرفت زندگی شهری انسانها در معرض صداهای بیشتری قرار گرفته اند که برخی از این صداها میتواند بسیار مضر باشد.آیا تاکنون فکر کرده اید بین اصواتی که وجود دارد کدامشان میتواند ضرر بیشتری را به ما برساند؟معمولا ما این صداها را می شنویم و اثر بدی بر سلامت ما ندارند. ولی صداهای مضر، صداهایی هستند که بسیار بلند هستند و برای مدت طولانی ادامه دارند.صداهای مضر می توانند به ساختار داخلی گوش آسیب بزنند و قدرت شنوایی فرد را کاهش دهند.
در این مطلب قصد بررسی و معرفی ۱۰ نمونه از مضرترین صداها را داریم:
+ رعد و برق
صدای رعد و برق ناگهان و بسیار بلند نواخته میشود و به همین دلیل بسیاری از کودکان از صدای این پدیده ی طبیعی میترسند.صدای رعد و برق را میتوان با صدای شلیک گلوله تفنگ یا آتش بازی مقایسه کرد. در بخش داخلی سیستم شنوایی ما قسمت حلزونی گوش قرار دارد . این قسمت ممکن است بر اثر صدای بلند آسیب ببیند در نتیجه وقتی که دامنه صدا به آستانه بالای تحمل قسمت حلزونی گوش می رسد، این قسمت با ارسال پیام درد و رنجش به مغز هشدار میدهد.
+ صدای موسیقی به صورت مداوم به خصوص در شب
موسیقی های بلندی که همسایه ها در شب یا مهمانی به صورت مداوم گوش میکنند ممکن است آزار دهنده باشد و حتی باعث شکایت به پلیس گردد.شاید این موسیقی برای افرادی که در مهمانی هستند لذت بخش باشد اما این آلودگی صوتی برای همسایه ها در دسته صداهای خارج محیط دسترسی قرار می گیرد به این معنی که شخص آزار بیننده کنترلی روی کمی و زیادی و قطع صدا ندارد و مجبور است بسوزد و بسازد و این شرایط را سخت تر می کند.این موضوع حتی زمانی که صدای موسیقی کم است یا صدای کمی به خانه همسایه می رود باز هم اگر مدت طولانی و مداوم باشد آزاردهنده و مخل آرامش خواهد بود.هرچند قانونی در کشور ما برای این موارد وجود ندارد اما در کشورهای اروپایی اگر صدای موسیقی بعد از ساعت ۱۰ شب ازخانه ای خارج شود، با فرد خاطی برخورد قانونی خواهد شد.
+ سوت کشیدن میکروفن و بلندگو(فیدبک)
حتما تاکنون صدای صوت میکروفن که اصطلاحا به آن فیدبک میگویند شنیده اید.این صدا بسیار آزاردهنده مو را بر تن انسان سیخ میکند یا ممکن است با شنیدن این صدا انگشتتتان را داخل گوشتان فرو کنید.طبق تحقیقی که دانشگاه سالفورد انجام داده این صدا بلندترین و تیزترین صوتی است که وجود دارد.
+ صدای کشیدن ناخن روی تخته سیاه
یکی از صداهایی که در دسته ی صدا های بسیار تیز قرار میگیرد صدای فرساینده کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه است.این صدا علاوه بر تیز بودن خشن نیز میباشد.ناخن و تخته سیاه صدایی را تولید می کنند که خصوصیاتی منحصر به فرد دارند .تولید مصنوعی صدای کشیده شدن ناخن روی تخته سیاه کاری بسیار مشکل است و در آزمایشگاه ها نمیتوان صدایی به این اندازه آزاردهنده تولید کرد.برخی دانشمندان بر این باورند که صداهایی از جنس ناخن روی تخته سیاه یا چاقو روی بطری، یادآور صدای یکی از شکارچیان باستانی اجداد ما انسان ها هستند و ترس از این شکارچی آنقدر مهم بوده که در حافظه ژنتیک ما هم ثبت شده و ما کماکان از آن ترس داریم.
+ صدای کشیدن چاقو روی بطری
طبق تخحقیقات دکتر سوکبیندر کومار و همکارانش در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه نیوکاسل ، مشخص شد صدای کشیدن چاقو روی بطری حتی از صدای کشیدن ناخن روی تخته سیاه هم تیزتر است. در تحقیق او، صدای ترمز قطار روی ریل آهن، صدای آسیاب و نوشتن روی آهن به وسیله سنگ، سایر صداهای آزاردهنده معرفی شده اند.
+ شیپور ووزلا
ووزلا (vuvuzela) یا لپاتاتا (lepatata) نام شیپوری یک متری است که در استادیوم‌های فوتبال استفاده می‌شود. این شیپور مانند شاخ گوزن آفریقایی ساخته شده و صدایی بلند و یکنواخت را ایجاد می‌کند که شبیه صدای فیل و بسیار جنجال برانگیز است و می‌تواند به شنوایی بازیکنان و مربیان آسیب برساند. ووزلا در فاصله یک متری از گوش می‌تواند بیش از ۱۱۶ دسی بل صدا تولید کند. در نتیجه می‌تواند به شنوایی انسان آسیب برساند. فیفا در سال ۲۰۰۹ با این بوق مشکل داشت و استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد اما در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ با این فکر که این شیپور نمادی از فرهنگ و سنت مردم آفریقاست استفاده از آن را آزاد اعلام کرد.
+ صدای گریه نوزادان
تکامل انسان (فرگشت) به تدریج باعث شده که انسان نسبت به صدای گریه کودکان حساس شود. طیف صدای گریه معمولا فرکانسی بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ در ثانیه است. این صدا در آواشناسی به عنوان صدای «تیز» (مقابل خشن که بین ۲۰ تا ۲۰۰ در ثانیه) تعریف می شود و همین تیزی بیش از حد خود عامل آزاردهنده بودن آن محسوب میشود. البته حساس شدن انسان در سیر تکاملش به صداهای خیلی تیز و خیلی خشن قطعا به نفع او و در جهت افزایش طول عمر و احتمال بقا میباشد. اما به هر حال این موضوع آزار دهنده بودن صدای گریه نوزاد را منتفی نمیسازد.
+ صدای جیغ خانمها(جیغ بنفش)
در بعضی مواقع جیغ خانمها میتواند آزاردهنده تر از گریه ی نوزادان باشد.
صدای جیغ خانم ها، حتی آشفته کننده تر از صدای گریه نوزادهاست. از نظر فرگشت، این صدای هشدار نشانه ی شرایط بسیار خطرناک و آگاه سازی و کمک خواهی از اطرافیان قویتر است. در طول انجام این تحقیق و هنگام همکاری خانم های داوطلب، بارها پیش آمد که خاطرات فیلم های ترسناک هالیوودی به طور عینی برای محققان تداعی شد. البته اکنون دیگر کاربرد این هشدار کرکننده گوش از آنچه در فرگشت منظور بوده، کمی فاصله گرفته و کاربردهای نوین آن، موجبات افزایش آزاردهندگی آن را فراهم ساخته است.
+ صدای استفراغ
آیا شنیدن صدای استفراغ باعث حالت تهوع میشود؟ در یک نظر سنجی اینترنتی که ۳۸۵۰۰۰ نفر در آن شرکت کردند از بین ۳۴ صدای ناخوشایند در نظر گرفته شده. صدای استفراغ به عنوان گوشخراش ترین، آزاردهنده ترین ومنفورترین صدا انتخاب گردید. صدای استفراغ خیلی بیشتر از آنکه به خاطر بلندی یا تیزی و خشونتش آزاردهنده باشد. به خاطر تداعی کردن خاطره و ذهنیت بسیار بدش در ذهن شما گوشخراش است. این صدا به طور ناخودآگاه موجب عکس العمل معده و مجاری آن می شود و تا حدود زیادی از کنترل افراد خارج است. جالب این است که از نظر آواشناسی و در مقایسه با سایر صداهای آزاردهنده، صدای تهوع به هیچ عنوان تحریک کنده حلزونی گوش نیست. جالب است که وجود حس متقابل تهوع (به دلیل شنیدن صدای استفراغ دیگران) نیز در مراحل فرگشت برای خودداری از خوردن غذاهای نامطلوب به وجود آمده است.
+ صدای واق واق سگ وحشی
طبیعت و ذات صدای سگ هم به خودی خود گوشخراش و خشن است.وجود مولفه خشونت در هر صدایی، ناخودآگاه ماهیت آن را برای گوش انسان آزاردهنده تر می کند. صدای سگ، آن هم سگ وحشی از چند جهت بد است؛ چرا که هم می تواند بلند و غافلگیر کننده باشد و هم می تواند نشانه خطر و تهدید باشد. خاطره و ذهنیت ناخوشایند مردم از صدای سگ باعث گردیده شنیدن صدای آن نیز رنجش آور و تحمل آن سخت باشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چه صداهایی برای انسان آزاردهنده است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *

----------------------------------------------------------------------