---------------------- ---------------------

کاربرد نوار عصب و عضله و زمان تجویز آن

تجویز نوار عصب یا عضله توسط پزشک
دستگاه عصبی بدن انسان دارای ساختار ویژه ای است.دستگاه عصبی و رشته های عصبی نقش مهمی در کنترل سلولها و اندام بدن دارند.پزشکان برای تشخیص عملکرد عصب های بدن تست نوار عصب و عضله را تجویز میکنند.بدن انسان یک مولد الکتریسیته میباشد و هدف از تولید این الکتریسیته انتقال پیام ها بین مغز و دیگر اندام هاست. انتقال پیام هایی بصورت حس لمس ، فشار ، درد ، گرما در پوست و دیگر حس هایی مثل دیدن، شنیدن و …از اندام به مغز از طریق عصب صورت میپذیرد. همچنین دستورات مغز به اندام ها برای انجام دادن کارهایی مثل حرکت دادن عضو از طریق ارسال پیام بوسیله عصب ها است. نوار عصب و نوار عضله یک معاینه فیزیکی و در عین‌ حال یک بررسی است. این تست اغلب با تأیید یا رد سوءظن درباره درد عضلانی و مشکلات عصبی اطلاعاتی را به ارزیابی بالینی می‌افزاید.

نوارعصب وعضله چه فایده هایی برای پزشکان دارد و در تشخیص چه مشکلاتی به آن ها کمک میکند
نوار عصب و عضله در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی که از بین مهره ها عبور کرده و توسط دیسک صدمه دیده ، تحت فشار قرار می گیرند کمک کننده است و به متخصص در تشخیص میزان ضایعه ایجاد شده توسط دیسک صدمه دیده کمک می کند. تست نوار عصب و عضله برای بررسی وضعیت بهبود پس از درمان دیسک کمر و گردن بصورت جراحی و یا روش های طب فیزیکی، موثر است.گاهی یک دیسک برای بیمار کمر درد ایجاد می کند اما بیمار کاملا بهبود می یابد اما پس از مدتی دوباره بیمار دچار درد می گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی با نوار عصب و عضله صورت میگیرد.گاهی بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد اما بعد از مدتی درد بیمار بهبود نمی یابد یا بیشتر می شود، تعیین اینکه آیا دیسک جدید عامل این مشکل است یا چسبندگی و یا در زمان جراحی به اعصاب آسیب وارد شده توسط نوار عصب همراه با ام آر آی و تزریق صورت می گیرد.

در برخی بیماریها مانند دیابت اعصاب دچار التهاب میشوند که علائم شبیه به دیسک ایجاد می کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را تشدید می کند. بررسی نوارعصب به افتراق این حالات کمک می کند. گاهی عصب در محلی غیر از کمر گیر افتادگی پیدا می کند به عنوان مثال عصب سیاتیک در لگن گیرمی افتد اما کمر نیز تیر میکشد، نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می کند.گاهی درگیری عصب خود را بصورت درد مبهم در نقطه ای دیگر نشان می دهد مثلا فشار بر دیسک خود را بصورت درد پاشنه، یا درد پشت ران یا حتی زانو نشان می دهد که نوار عصب می تواند به تشخیص محل گیرافتادگی عصبکمک کند . نوارعصب علاوه بر محل درگیری عصب، شدت آسیب را نشان می دهد و در تصمیم گیری پزشک در اینکه بیمار را جراحی کند یا می تواند با درمان های بدون جراحی به درمان ادامه دهد کمک خواهد کرد.

چه علائم و نشانه هایی موجب تجویز نوار عصب میشود
پزشک ممکن است انجام این تست را به شما توصیه کند. طیف وسیعی از بیماری‌ها با این تکنیک مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این تست در اغلب موارد تجویز می‌گردد، زیرا بیمار علی‌رغم سالم بودن در معاینه فیزیکی علائمی مانند بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن، ضعف ، گزگز و بی حسی اندام ها ، احساس مور مور شدن اندام ها را تجربه می‌کند که میتواند بیانگر اختلال در سیستم عصب باشد.

کاربرد نوارعصب و عضله در بیماری ها
* سندرم خروجی قفسه سینه ( فشار بر روی شبکه بازویی،هنگام عبور این اعصاب از زیر استخوان ترقوه در شانه )
* سندرم تونل کارپ ( فشار بر روی عصب مدیان هنگام عبور از بین استخوان های مچ دست و تحت رباط عرضی )
* دام افتادن عصب اولنار ( فشار بر روی عصب اولنار هنگام عبور از پشت آرنج )
* دردهای ناشی از مشکلات دیسک ( فشار بر روی ریشه های عصبی هنگام خروج از ستون فقرات در گردن ویا کمر، مانند دردهای سیاتیک )

منبع:دکتر سلام

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کاربرد نوار عصب و عضله و زمان تجویز آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *