---------------------- ---------------------

کشیدن دندان شیری عوارض و توصیه های بعد آن

هنگامی که دندان شیری دچار آسیب دیدگی یا پوسیدگی شدید شده باشد، کشیدن دندان ممکن است به عنوان بخشی از درمان سیم کشی دندان لازم و ضروری باشد. اگر یکی از دندان های شیری به خاطر افتادن یا سایر موارد مثل آن به استخوان فک فشار وارد کند، به خاطر اینکه این دندان می تواند به دندان دائمی زیر خود آسیب وارد کند، ممکن است نیاز به کشیدن آن وجود داشته باشد. گاهی اوقات یک آسیب می تواند باعث مرگ رگ های خونی و اعصاب دندان شود و به این ترتیب نیاز است که دندان کشیده شود. در این شرایط امکان دارد پالپوتومی بتواند مشکل را برطرف کند، اما اگر آبسه به ناحیه پالپ رسیده و باعث عفونی شدن این ناحیه شده باشد، دیگر چاره ای غیر از کشیدن دندان وجود نخواهد داشت. علاوه بر این گاهی اوقات وقتی که دندان های دائمی جایگزین دندان های شیری می شود، ممکن است ازدحام در بین دندان ها ایجاد شده و نیاز به کشیدن دندان های دائمی وجود داشته باشد.

کشیدن دندان شیری کودکان

کشیدن دندان شیری علاوه بر این در صورتی ضروری است که پوسیدگی بسیار جدی باشد و امکان ترمیم دندان های شیری با روکش و یا پر کردن دندان وجود نداشته باشد. اگر پوسیدگی باعث تشکیل آبسه در انتهای ریشه و عفونت آن شود، ممکن است کشیدن دندان ضروری باشد. در هر حال لازم است که به هر قیمت از عفونی شدن دندان شیری جلوگیری شود، زیرا ایجاد این مشکل می تواند بسیار دردناک باشد و بر فرآیند رشد دندان های دائمی و همچنین طرح لبخند تاثیر منفی داشته باشد.

توصیه های بعد از کشیدن دندان شیری
مراقبت بعد از کشیدن دندان شیری کودک باید توسط والدین انجام شود. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب احتمالی به دهان، کودکان نباید لب، داخل دهان یا زبان خود را در زمان بی حس بودن ناحیه مورد نظر گاز گرفته یا بمکد. به منظور جلوگیری از خارج شدن لکه خونی از حفره دندان، لازم است از فعالیت های شدید در روز کشیده شدن دندان خودداری شود که این فعالیت ها شامل پریدن، دویدن و انجام سایر فعالیت های ورزشی است. علاوه بر این لازم است بیمار از قرار دادن انگشتان، مداد، یا سایر اجسام سخت در دهان به منظور جلوگیری از ایجاد آسیب یا عفونت در دهان خودداری کند. در نهایت، کودکان باید از خوردن غذاهای سفت یا تیز همچون چیپس سیب زمینی یا تنقلات برای چند روز پس از کشیده شدن دندان شیری خودداری نمایند. در این حالت غذاهای سخت یا تیز ممکن است در حفره دندان کشیدن شده گیر بیفتد. در هر حال با مشاهده عوارض لازم است که کودک خود را جهت معاینه به کلینیک دندانپزشکی کودکان ببرید و با دندان پزشک کودک خود ملاقات نمایید. اگرچه دندان های شیری موقتی هستن و با لق شدن دندان، می افتند اما مراقبت از دندان های موقتی شیری با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کودکان به منظور پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات و کج شدن دندان دائمی ضروری می باشد. هزینه ترمیم و کشیدن دندان شیری بستگی به دکتر دندان پزشک و نوع مشکل دندان دارد.

عوارض کشیدن دندان شیری
کشیدن دندان شیری معمولاً دارای خطرات و عوارض احتمالی است که این عوارض شامل درد و خون ریزی است. درد ملایم یا موقت ممکن است با از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی در دهان احساس شود. امکان کنترل این درد با استفاده از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها وجود دارد. علاوه بر این ممکن است مقداری خون ریزی در دهان در زمانی مشاهده شود که لخته خونی دچار مشکل شده یا از حفره دهان خارج شود. در این حالت فشار دادن حفره دهان با یک تکه گاز استریل برای مدت ۱۰ دقیقه می بایست از ادامه خون ریزی جلوگیری نماید. علاوه بر این، در صورتی که یک دندان شیری سریع تر از موعد بیفتد، دندان دائمی ممکن است هنوز برای رشد و گرفتن فضای خالی ایجاد شده آماده نباشد. این موضوع می تواند باعث از بین رفتن فضای ایجاد شده برای رشد دندان دائمی شود، هر چند برای جلوگیری از این مشکل می توان از روش های مختلف دندان پزشکی با مشورت از دندان پزشک اطفال استفاده کرد. پس از کشیدن دندان، لازم است مراقبت های کافی برای بهبود بیمار و آماده نگه داشتن دهان برای رشد دندان های دائمی انجام شود.
منبع:کلینیک سروش

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کشیدن دندان شیری عوارض و توصیه های بعد آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *