---------------------- ---------------------

کنترل تنفس شما با اختراع این تیشرت هوشمند

محققین کانادایی به تازگی موفق به تولید یک نوع تیشرت شده اند که بدون نیاز به سیم کشی یا سنسور یا الکترود میتواند تنفس فرد را حس کرده و آن را مخابره کند. بدین منظور آنها آنتن هایی از جنس فیبرهای نوری توخالی با روکشی از نقره ساخته اند که از آن در بافت تی شرت استفاده میشود. این آنتن ها هم سنسور و هم ارسال کننده اطلاعات میباشند.این الیاف با هر تنفس حرکت عرض قفسه سینه و متناسب با آن میزان هوایی که به درون ریه ها کشیده شده را حس میکند.

دکتر یونس مصدق مخترع این سیستم از Université Laval’s Faculty of Science and Engineering کانادا میگوید تغییر در عرض قسه سینه موجب تغییر در فرکانس روزنانس یا تشدید الیاف شده و این تغییر چیزی است که سیستم ها محاسبه گر موجود در تلفن همراه افراد استفاده کننده از روی آن میزان تنفس فرد را حساب میکنند. برای کارکرد درست لازم نیست تی شرت حتما فیت بدن بوده و به قفسه سینه بچسبد بلکه تنها حرکت آن با هر تنفس کافی است تا بتواند اطلاعات لازم را جمع آوری کند.

این تیشرت را میتوان به روش های معمول و بدون آسیب به سیستم های آن شستشو داد. نتایج این ابداع در مجله Sensors منتشر شده است.

 

منبع:ایران ارتوپد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کنترل تنفس شما با اختراع این تیشرت هوشمند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *