---------------------- ---------------------

گزارشی از نرخ باروری در ایران

آمارها نشان میدهد که در سال ۱۴۱۵ به ازای هر ۱۰۰ زن سالمند ۸۸ مرد سالمند خواهیم داشت.

در همایش روز ملی جمعیت که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد ، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، اعلام کرد: آمارهای به دست آمده نشان میدهد در حال حاضر حدود ۱۴/۴ درصد خانواده های ایرانی بدون فرزند و ۱۸/۹ درصد نیز فقط دارای یک فرزند هستند.

شهین‌ دخت مولاوردی ادامه داد:با توجه به آمارهای دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، هم اکنون نرخ باروری در ایران با اندکی بهبود نسبت به سال گذشته که ۱/۸ بوده به ۱/۹ درصد رسیده است. وی افزود :نرخ رشد جمعیت نیز که در سال های اخیر تا ۱/۲ درصد در سال ۹۲ کاهش یافته بود در سال ۹۴ به ۱/۴ درصد رسید . وی با بیان اینکه یکی از نکات قابل توجه در روند جمعیتی سال های اخیر تغییر در الگوی سنی باروری زنان ایرانی است اظهار نمود: براساس آمارهای ثبت احوال کشور، میزان فرزندآوری در میان زنان بالای ۳۰ سال روندی افزایشی دارد به طوری که در نه ماه نخست سال ۹۴ نزدیک به ۴۰ درصد ولادت ها مربوط به زنان بالای ۳۰ سال میباشد. وی افزود : در حالیکه این میزان در سال پیش ۳۷/۳ درصد و در سال ۸۸ کمتر از ۳۰ درصد بوده است. مولاوردی در ادامه گفت: این آمار نشان دهنده ی آن است که تمایل زنان بالای ۳۰ سال برای فرزندآوری در حال افزایش است. شهین‌ دخت مولاوردی با بیان اینکه میانگین سن مادران در ولادت های ثبت شده سال ۹۴ ، بیست و هشت و سه سال بوده است،افزود: در حال حاضر بیشترین فرزندآوری با ۲۱/۴ درصد مربوط به مادران گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال میباشد و در حالی که این جایگاه تا سال ۸۷ متعلق به گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال بود.

جمعیت سالمند در سال ۱۴۱۵
شهین دخت مولاوردی گفت :فرزندآوری در سنین بالای ۳۰ سال اگرچه پیامدهای مثبتی همچون بالا بردن نرخ رشد جمعیت خواهد داشت اما در عین حال با توجه به افزایش احتمال بیماری ها و نواقص مادرزادی در میان نوزادانی که از مادران بالای ۳۵ سال به دنیا می آیند، تأخیر در فرزندآوری به معنای تحمیل هزینه های فراوان برای انجام آزمایش های بهداشتی و غربالگری های مربوطه در میان مادران است. وی افزود :در حال حاضر و بنابر اعلام رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان سازمان بهزیستی در آبان ۹۴ نرخ سالمندی جمعیت کشور هشت ممیز دو دهم درصد است در حالی در سال گذشته کمتر از هشت درصد بوده است. وی افزود :براساس آمارهای مرکز آمار ایران در سال ۹۵ بیش از ۱۰ درصد جمعیت ایران در سنین بالاتر از ۶۰ سالگی قرار گرفته اند و تا سال ۱۴۱۵ جمعیت ایران با عبور از نرخ ۱۲ درصدی سالمندی جمعیت پیر تلقی خواهد شد.

آمار طلاق و ازدواج
مولاوردی با بیان اینکه با توجه به بالا بودن امید به زندگی میان زنان پیری جمعیت صرف نظر از پیامدهای اقتصادی و اجتماعی ترکیب جنسیتی جمعیت تغییر می کند گفت : این امر به شکلی خواهد بود که در سال ۱۴۱۵ به ازای هر ۱۰۰ زن سالمند ۸۸ مرد سالمند خواهیم داشت. وی تاکید کرد :مهمترین پیامد پیری جمعیت کاهش نیروی کار و از بین رفتن موازنه بین منابع و مصارف صندوق های بیمه ای خواهد بود. معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: براساس گزارش های سازمان ثبت احوال در نه ماه نخست ۹۴ تعداد ۵۲۰هزار و ۲۴۰ مورد ازدواج به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳/۴ درصد کاهش نشان می دهد،از سوی دیگر روند افزایش سن ازدواج در سال جاری نیز ادامه داشته است. وی افزود: در نه ماه نخست سال ۹۴ نسبت طلاق ثبت شده به مدت مشابه سال گذشته ۴/۴ درصد افزایش نشان می دهد اگر چه این افزایش ناخوشایند است اما با توجه به آمار طلاق سال ۹۳ نسبت به سال پیش از آن هشت درصد افزایش یافته بود. مولاوردی گفت: بنابراین می توان گفت روند فزاینده طلاق در کشور تا حدودی آهسته شده در هر حال کاهش ۳/۴ درصدی ازدواج و افزایش مزبور در طلاق بیانگر تداوم روندهای وخیم و نگران کننده ازدواج و طلاق در کشور میباشد.

وی با اشاره به تغییر الگوهای تشکیل خانواده در سال های اخیر اظهار داشت: از دیگر مظاهر تغییر الگوی زندگی مشترک می توان به طلاق عاطفی اشاره نمود افزایش طلاق توافقی از دیگر تغییرات قابل تأمل در الگوهای پیوند و گسست زندگی خانوادگی است. مولاوردی افزود :کاهش تمایل به فرزندآوری نشانه ای از تغییر نگرش ها و غلبه تمایلات رفاه طلبانه بوده و می تواند تغییر نظام های تربیتی ، بروز پدیده هایی نظیر فرزند سالاری و تغییر ارزش ها و رفتارها و اولویت یافتن لذت به جای تولید مثل تربیت فرزندان را در پی داشته باشد. وی با بیان اینکه در سال های اخیر نرخ رشد جمعیت ایران روند کاهشی داشته است افزود : از نظر کارشناسان اجرای سیاست های تنظیم جمعیت و کنترل موالید در دهه ۱۳۷۰ ، افزایش میزان تحصیلات و تغییر نگرش ها و سبک زندگی از اصلی ترین عوامل کاهش نرخ رشد جمعیتی است. وی با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده میشود گفت: مسئله کاهش نرخ جمعیتی کشور بحرانی نیست و کارشناسان بر این باورند که اگر در آغاز دهه قرن ۱۴۰۰ جمعیت کشور به حدود ۸۵ میلیون برسد جای نگرانی نخواهد بود اما تداوم نرخ رشد کنونی می تواند در درازمدت با چالش های مختلفی کشور را مواجه کند. وی با اشاره به سه میلیون زوج نابارور در کشور گفت: ناباروری طیف قابل توجه زوجین، یکی از علل کاهش رشد جمعیت در ایران میباشد این در حالیست که هنوز بسیاری از داروها و روش های درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند و برنامه ها برای حمایت مالی از زوج های نابارور به ثمر نرسیده است. وی در ادامه به اقداماتی که دفتر امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در راستای اجرایی کردن سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب انجام داده اند گفت : از سال ۹۳ به ویژه دولت و مجلس بررسی و تصویب قوانین و آیین نامه های تحقق بخش سیاست های کلی را آغاز کردند که تدوین طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده و نیز اعطای قوانین حمایتی نظیر الزام کارفرمایان به اعطای مرخصی زایمان و بهبود حمایت های نظام بهداشت و درمان از آن جمله بوده است. مولاوردی افزود: صاحب نظران و کارشناسان جمعیت شناسی اعتقاد دارند که در تدوین برنامه های افزایش جمعیت باید از سیاست زدگی و یا شتاب زدگی پرهیز کرد و تجارب سایر کشورهای جهان را در کنار مسائل داخلی مدنظر قرار داد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، افزود: پیگیری تصویب لایحه کاهش ساعت کار زنان ، اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری ، قانون ترویج تغذیه با شیر مادر ، رفع موانع و تسهیل و ترویج ازدواج و افزایش فرزندآوری ، کاهش سن ازدواج ، حمایت از زوج های جوان و توانمندسازی آنها در تامین هزینه ها و تربیت نسل صالح و کارآمد را در سرلوحه کارهای حمایتی خود قرار داده ایم. مولاوردی افزود: اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوران بارداری و شیردهی ، تحکیم بنیان خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش های عمومی درمورد دخالت کانون خانواده و آموزش های مهارت زندگی از خدمات مشاوره ای تا توسعه و تقویت خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری را به مرحله ی اجرا درآورده ایم.

منبع:نینی بان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “گزارشی از نرخ باروری در ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *