---------------------- ---------------------- ---------------------

گیاهان دارویی برای تنظیم هورمون های زنانه

تغییرات هورمونی در خانمها میتواند پیچیده باشد در صورتی که به خوبی کنترل نشود احتمال ناراحتی های جسمی و ذهنی وجود خواهد داشت.
دو عامل مهم در کنترل هورمونهای زنانه ، رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب هستند.از آنجا که مهمنترین هورمونها از کلسترول ساخته میشود، استفاده از چربی های خوب مهم است.استراحت نیز نقش مهمی در تنظیم هورمون ها دارد ، زمان کافی برای استراحت منجر به کاهش نشانه‌های PMS(سندروم پیش از قاعدگی) و یائسگی می‌شود. در این میان استفاده از برخی گیاهان دارویی نیز میتواند برای تنظیم هورمونهای زنانه بسیار موثر باشد.که مهم ترین این گیاهان عبارتند از:

تنظیم هورمونهای زنانه با گیاهان دارویی

گیاه پنج انگشت یا گیاه زنان (ویتکس)
گیاه پنج انگشت هرچند که در تنظیم هورمونها بسیار موثر است اما اثرگذاری آن مدتی زمان خواهد برد و ممکن است اثرش پس از ۳ تا ۳۶ ماه آشکار شود. این گیاه نشانه‌های PMS (مانند نفخ، سردرد، افسردگی، احتباس آب، یبوست، آکنه، درد سینه، تحریک‌پذیری اعصاب، بی‌نظمی قاعدگی) و مشکلات مربوط به یائسگی (مانند گرگرفتگی، بدخلقی، بی‌نظمی قاعده‌گی، میگرن) را کاهش می‌دهد.
مطالعات پزشکی و تجربی نشان می‌دهد که این گیاه درمان مناسبی برای بیماری آندرومتیوز و فیبروم است ، همچنین به تنظیم و موازنه‌ی قاعدگی پس از قطع قرص‌های ضدبارداری کمک می‌کند. البته در زمان بارداری و شیردهی و هنگام استفاده از قرص‌های ضدبارداری نباید استفاده شود.
شبدر قرمز
این گیاه سرشار از پروتئین، کلسیم، منیزیوم، مواد معدنی، ویتامین‌ها و ایزوفلاوین است که در تنظیم چرخه‌ی هورمونی بسیار مؤثر هستند. شبدر قرمز در طب سنتی برای پیشگیری از نفخ معده، بی‌نظمی قاعدگی، فیبروم، یائسگی و نازایی استفاده می‌شود. شبدر قرمز حاوی فیتواستروژن (استروژن گیاهی) است که از سیستم غدد داخلی در برابر مواد شبه استروژن زیان‌آور خارجی محافظت می‌کند و سیستم هورمونی را تنظیم می‌کند. به دلیل اینکه هنوز اثر شبدر قرمز بر جنین مشخص نشده است ، بهتر است در هنگام بارداری از این گیاه استفاده نشود.

ریشه‌ی قاصدک
کبد نقش مهمی در تنظیم هورمون‌ها، به ویژه هورمون استروژن دارد. کبد نه تنها این هورمون را تولید می‌کند بلکه به حذف آن نیز کمک می‌کند؛ خواه این هورمون منشاء طبیعی داشته باشند یا مصنوعی باشد مانند هورمون جایگزین در هورمون درمانی. برای حفظ متابولیسم و حذف این هورمون باید کبد را تقویت کرد. ریشه قاصدک، یکی از قوی‌ترین تقویت‌کننده‌های کبد است. ریشه خشک شده‌ی قاصدک را به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید و میل کنید یا از تنتور آن استفاده نمایید.

نکته : با اینکه این گیاهان برای بسیاری از افراد بی‌خطر هستند، اما ممکن است در شرایط خاصی مناسب نباشند، یا با داروی دیگری تداخل داشته باشند، بنابراین توصیه میشود قبل از مصرف با پزشک مشورت شود.
برگرفته از: پارسی طب

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “گیاهان دارویی برای تنظیم هورمون های زنانه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *