---------------------- ---------------------

یک قدم تا درمان قطعی ایدز

بیماری ویروسی ایدز بعد از سرطان درمان‌ ناپذیرترین بیماری است که سالانه جان هزاران انسان را می‎گیرد، هرچند تاکنون داروهای زیادی برای درمان و جلوگیری پیشرفت بیماری توسط محققان کشف و ساخته شده اما درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشت ، اما امروز محققان دارویی را کشف کردند که میتواند امیدبخش درمانی قطعی برای ایدز باشد.

محققان موفق به تولید آنتی بادی (پادتن) شده اند که به سه بخش بنیادین ساختار ویروس حمله کرده و ویروسها نمیتوانن در مقابل آن مقاومت کنند.انتی‎بادی یا پادتن موادی هستند که بدن برای مبارزه با عفونت‌ها ترشح می‌کند. آزمایش این آنتی بادی روی میمونها با موفقیت انجام شده و سال آینده(۲۰۱۸) آزمایشات انسانی این دارو صورت میپذیرد تا مشخص شود آیا قادر به درمان قطعی ایدز در انسانها هست یا نه.

ویروس اچ آی وی پی در پی دچار جهش و تغییر می‌شود و سیستم ایمنی بدن انسان در مواجهه با ویروس اچ‌آی‌وی با مشکلی بزرگ روبه‌رو است. از این رو میتوان گفت بدن موجود زنده در واقع نه فقط با یک گونه ویروس، بلکه در آن واحد با گونه‌های مختلف ویروس HIV مقابله میکند که در نهایت قادر به شناسایی و نابود کردن همه آن‌ها نخواهد بود.

اما حالا محققان میگویند بعد از گذشت سالها زندگی با این ویروس سیستم ایمنی بدن گروه کوچکی از بیماران موفق به تولید انتی‏بادی قدرتمندی به نام پادتن فراگیر شده است که اجزای اساسی طیف وسیعی از گونه‌های ویروس را نابود میکند.دانشمندان قصد دارند ابتدا این پادتن را برای پیشگیری و سپس برای درمان بیماری ایدز به کار ببرند.محققان سعی میکنند تا انتی‎بادی جدید را با انتی‏بادی‎های طبیعی موجود ترکیب و نوعی داروی سه‎کاره تولید نمایند.

دکترگری نیبل یکی از دانشمندان این پروژه اعلام کرد که این آنتی بادی، از هر انتی‎بادی منفردی که بدن به طور طبیعی تولید می‎کند، قوی تر است، زیرا انتی‎بادی جدید می‎تواند به نقاط حساس ویروس بچسبد و از سه طرف به آن حمله کند.

انتی‎بادی‎های طبیعی حداکثر می‎توانند ۹۰ درصد گونه‎های اچ آی وی را نابود کنند اما این انتی‏بادی تا ۹۹ درصد گونه‎ها را حذف می‎کند. این بادی بر روی ۲۴ میمون آزمایش شد.پس از دریافت دارو، به بدن میمونها اچ‌آی‌وی تزریق شد، اما هیچ کدام از میمونها به ایدز مبتلا نشدند. به گفته دکتر نیبل این انتی‎بادی این کار را حتی با دوز کم هم انجام می‌دهد که به نظر او بسیار «چشمگیر» است. هر چند که این پیشرفت هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، اما دانشمندان آن را یک پیشرفت هیجان‎انگیز توصیف کرده و گفته‎اند که در یک قدمی رسیدن به درمان قطعی بیماری ایدز میباشند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “یک قدم تا درمان قطعی ایدز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *