---------------------- ---------------------

5 باور غلط در مورد آکنه

آیا تصور شما این است که همه چیز را در مورد آکنه می‌دانید؟ امکان دارد باعث تعجب شما شود وقتی بشنوید برخی از چیزهایی که در مورد آکنه شنیده‌اید مانند علل و نحوه برخورد با آن در حقیقت چندان درست نیستند. متن زیر را بخوانید تا حقایقی را برای شما توضیح دهیم:

۱- برنزه کردن پوست را پاک می‌کند.
در واقع هر چند برنزه کردن ممکن است به طور موقت آکنه را بپوشاند، اما خورشید می‌تواند پوست را خشک و تحریک پذیر کند، که در آینده منجر به جوش زدن می‌شود. در حقیقت، هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و پیشگیری از آکنه وجود ندارد، اما اشعه خورشید می‌تواند باعث پیری زودرس و سرطان پوست شود. همیشه پوست خود را با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با حداقل SPF (فاکتور محافظت در برابر خورشید) ۱۵ بپوشانید. از کرم‌های ضد آفتابی استفاده کنید که منافذ پوست را مسدود نمیکنند.

اشتباهات رایج در مورد جوش و آکنه

۲- فشردن جوش به سریعتر برطرف شدن آن کمک خواهد کرد.
ترکاندن جوش ممکن است به طور موقت باعث شود که کمتر مشخص باشد اما منجر می‌شود که جوش مدت بیشتری باقی بماند.با امکان دارد با فشردن جوشها باکتری‌ها، سلول‌های مرده پوست وچربی، بیشتر به پوست وارد شوند و باعث تورم و قرمزی بیشتر شوند و گاهی اوقات باعث ایجاد یک جای زخم قرمز یا قهوه‌ای روی پوست شما میشوند. بعضی وقتها این علامت‌ها می‌توانند تا چندین ماه باقی بمانند و اسکارها (فرورفتگی‌ها و چاله‌ها) برای همیشه روی پوست باقی خواهند ماند.

۳-هرچه بیشتر صورت خود را بشویید، کمتر جوش می‌زنید.
هر چند شستن صورت باعث می‌شود که چربی و آلودگی پوست از بین برود، اما شستن بیش از حد می‌تواند منجر به خشکی و سوزش شود. همچنین، از سایش صورت خود اجتناب کنید، چرا که می‌تواند پوست را تحریک کند. به عنوان یک قاعده کلی، روزی دو بار پوست صورت خود را با آب و صابون ملایم با حرکت دایره ای شستشو دهید، و بعد آن را به آرامی خشک کنید.

۴-اگر شما می‌خواهید پوست شفافی داشته باشید آرایش نکنید.
تا وقتی که مواد آرایشی ضد آکنه را انتخاب کنید، آنها جوش ایجاد نمی‌کنند. در واقع، در حال حاضر بعضی از مواد پوشاننده بنزوئیل پراکساید یا اسید سالیسیلیک دارند، که به مبارزه با آکنه کمک میکند. شما همچنین می‌توانید از کرمهای بنزوئیل پراکساید نیز استفاده کنید که هم به درمان و هم به پنهان کردن جوش‌ها کمک میکنند.اگر آکنه‌های شما زیاد هستند، برای انتخاب بهترین لوازم آرایشی با یک دکتر متخصص پوست مشورت کنید، او ممکن است به شما توصیه کند کاملا از لوازم آرایشی اجتناب کنید و یا تنها استفاده از مارک‌های خاصی را به شما توصیه کند.اگر متوجه شدید استفاده از یک محصول آرایشی پوست شما را تحریک می‌کند و یا باعث تشدید جوش‌های شما می‌شود استفاده از آن را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.

۵- اگر شما زیاد جوش می‌زنید بهتر است تا قبل از توقف آن بیشتر از داروهای آکنه استفاده کنید.
از آنجا که داروهای آکنه شامل عوامل خشک کننده‌ای مانند بنزوئیل پراکساید و اسید سالیسیلیک هستند، استفاده بیش از حد از دارو امکان دارد باعث خشک شدن بیش از حد، تحریک و بیشتر لکه شدن بشود.اگر داروهای بدون نسخه ضد آکنه بر روی آکنه‌های شما تاثیر مثبتی نگذاشتند با دکتر متخصص پوست خود مشورت کنید. همچنین، اگر شما در حال مصرف داروهای نسخه‌ای آکنه هستید، مطمئن شوید که دستورالعمل دکتر خود را دنبال می‌کنید، برخی از داروها ممکن است تا هشت هفته طول بکشد که تاثیر خود را نشان بدهند.

مترجم: پریسا مرتضوی
منبع:راسخون

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۵ باور غلط در مورد آکنه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *